اخبار و اطلاعات جامع سلامتي و پزشكي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 45
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 443

خريد پمپ آب خانگي در مصارف خانگي، هنگامي كه نياز به افزايش فشار آب وجود دارد، مورد بحث قرار مي‌گيرد و البته انتخاب پمپ مناسب آب خانگي از انواع مختلفي كه وجود دارد، هميشه كار دشواري است و ما را دچار سردرگمي مي كند؛

خريد پمپ آب خانگي چندين سؤال را هميشه در ذهن خريداران ايجاد مي‌كند، به عنوان مثال: كدام يك از مدل‌هاي موجود بايد انتخاب شود؟ كدام يك با توجه به نياز شما كارآمدتر و بهتر عمل مي‌كند؟ يا چگونه مي‌توان مطمئن بود كه پمپ آب آماده داراي آب به تمام طبقات و واحدها است؟ و ...

بنابراين، در اين مقاله سعي داريم به شما كمك كنيم نكات مهمي را كه بايد قبل از انتخاب به آنها توجه كنيد بيان كنيم. در ادامه مطلب با ما همراه باشيد.

مشخصات پمپ آب خانگي:

اول از همه، بايد بدانيد كه مهمترين اصل در هنگام انتخاب پمپ آب خانگي، عملكرد آن است و اين عملكرد مربوط به توان، حداكثر جريان (تخليه) و حداكثر سر (سر) پمپ است. بنابراين، اول از همه، خوب است كه با تعدادي از كلمات كليدي مرتبط با مشخصات پمپ آشنا شويد:

-توان (قدرت): به مقدار نيرويي كه يك پمپ قادر به توليد و انتقال آن به مايعات به عنوان نيروي مكانيكي است، "قدرت پمپ" گفته مي‌شود كه در اسب بخار (HP) يا كيلووات (KW) محاسبه مي‌شود.

-حداكثر آبدهي (ماكزيمم دبي): اين يك ويژگي مهم است كه بايد قبل از انتخاب هر نوع پمپ و خريد پمپ آب خانگي به آن توجه كنيد، حداكثر تخليه ظرفيت پمپ در انتقال آب و در ارتفاع صفر (خروجي) است كه پمپ دارد حداكثر تخليه به آن "Max Q" (Max Q) گفته مي‌شود و در ليتر در دقيقه (L / دقيقه) يا متر مكعب در ساعت (M3 / H) محاسبه مي‌شود.

-حداكثر ارتفاع پمپ (ماكزيمم هِد): يكي ديگر از ويژگي‌هاي اصلي هنگام انتخاب و خريد پمپ آب خانگي اين است كه مقدار "حداكثر ارتفاع" برابر است با مكاني كه پمپ در آن قرار دارد (سر صفر) تا نقطه بالاترين جايي كه پمپ مي‌تواند آب را پمپ كند. بمب حداكثر سر نيز به فشار پمپ گفته مي‌شود و در متر (M) محاسبه مي‌شود.

توجه: در نظر داشته باشيد كه ارتفاع با تخليه معكوس است و با افزايش ارتفاع، تخليه كاهش مي‌يابد. در نتيجه، در نقطه حداكثر ارتفاع، تخليه نزديك به "صفر" مي‌شود. بنابراين، بايد پمپي را در اينجا انتخاب كنيد كه حداكثر سر آن بالاتر از سر مورد نياز باشد. به عنوان مثال، اگر شما نياز به پمپاژ آب تا بالاي 18 متر داريد، بايد پمپ را انتخاب كنيد كه حداكثر سر آن 20 متر باشد.

-قطر ورودي لوله: به اندازه قطر لوله ورودي پمپ ميگويند و معمولاً برحسب اينچ (Inch) محاسبه مي‌شود.

-قطر خروجي لوله: به اندازه قطر لوله خروجي پمپ ميگويند كه معمولاً برحسب اينچ (Inch) بوده از آنجايي كه با ميزان آبدهي رابطه مستقيم دارد عامل بسيار مهمي است.

-مشخصات الكتريكي: مشخصات الكتريكي يك پمپ خود شامل چند ويژگي است، از جمله ميزان آمپر مصرفي، ولتاژ، سه فاز و يا تكفاز بودن پمپ و فركانس!

-كه بسته به نوع سيم كشي الكتروموتور مي‌تواند سه فاز / تكفاز باشد، و معمولاً پمپهاي خانگي (كه با برق شهري كار مي‌كنند) همگي تكفاز بوده (220 ولت) و در مصارف صنعتي سه فاز (380 ولت) مي‌باشند.

حال بايد بدانيد كه فركانس برق در ايران 50 هرتز است و تمام پمپ‌هايي كه در ايران توليد يا وارد مي‌شوند 50 هرتز هستند. دانستن اين نكته براي نصب و تنظيم پنل الكتريكي بسيار مهم است. (در كشورهايي مانند اتحاديه اروپا قدرت 60 هرتز است)

توجه: كليه مشخصات مهم پمپ آب خانگي (موارد ذكر شده در بالا) در پلاك آن ذكر شده است و مي‌توانيد پلاك پلاك پمپ را بررسي كنيد تا صحت تعاريف فروشندگان را بررسي كنيد.

موارد مهمي كه بايد به آنها توجه كنيد:

همانطور كه در بالا ذكر شد، براي انتخاب پمپ آب خانگي، بايد درك كافي از ميزان آب مصرفي ساختمان خود داشته باشيد و براي درك آن كافي است موارد زير را در نظر بگيريد:

- تعداد طبقات ساختمان

- تعداد واحد

- منطقه واحد

تعداد شيرهاي ساختماني

تعداد شيرهاي ساختماني

بنابراين بسته به نوع ساختمان شما و ميزان مصرف هر واحد، پمپ مورد نياز شما نيز تغيير خواهد كرد، به عنوان مثال وقتي ساختمان شما يك آپارتمان 2 طبقه 8 واحدي با مصرف آب زياد است.، بيشتر شبيه پمپ با شما به حداكثر جريان زياد احتياج داريد. اما اگر تعداد طبقات ساختمان بزرگ است و در هر طبقه فقط يك واحد وجود دارد، به پمپ با حداكثر ارتفاع نياز داريد.

تفاوت پمپ جتي و پمپ بشقابي در چيست و كدام بهتر است؟

براي درك بهتر تفاوت بين پمپ جت و يك پمپ بشقاب، كافي است به منحني جريان دو و حداكثر ارتفاع و حداكثر جريان توجه كنيد. در نوع جت، پمپ مي‌تواند آب را با فشار بيشتر به ارتفاع بالاتر پمپ كند، اما در مدل صفحه، پمپ مي‌تواند آب بيشتري را به ارتفاع پايين‌تر از جت (با همان قدرت) منتقل كند.

براي درك بهتر، كافي است كه پمپ يك اسب صفحه Calmo را با پمپ اسب جت Kalmo مقايسه كنيد: در مدل صفحه، پمپ مي‌تواند 6 متر مكعب آب در ساعت را به ارتفاع 33 متر پمپ كند، در حالي كه پمپ جت اسب مي‌تواند 3 متر مكعب آب در ساعت پمپ كند. پمپ تا ارتفاع 52 متر.

بنابراين، در بحث انتخاب پمپ آب، مهم‌ترين تفاوت بين پمپ جت و يك پمپ صفحه حداكثر سر (ارتفاع) و حداكثر جريان (تخليه) است.

البته به غير از موارد فوق، اين دو پمپ اختلافات ديگري نيز دارند، به عنوان مثال پمپ‌هاي جت مقداري از مكش توليد مي‌كنند كه اين امر باعث مي‌شود آنها براي ساخت ديگهاي بخار و نصب آنها روي مخازن ايده آل باشند و پمپ‌هاي صفحه‌اي سر و صداهاي بسيار كمتري نسبت به ديگر دارند. مدل‌ها و به عنوان پمپ خاموش شناخته مي‌شوند.

توجه: پمپ‌هاي جت مكانيسمي شبيه به پمپ‌هاي مكش دارند و مي‌توانند آب مخلوط شده با هوا را پمپ كنند.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۱۹:۰۲ ] [ One Man Army ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

مطالب جامع سلامتي را در اينجا بيابيد.
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب